Czy podoba Ci się ten sklep z książkami?
Reklama


PROPOZYCJE ŚPIEWÓW NA CO DZIEŃ - OPRAWA MIĘKKA

ŚPIEWNIKI » ŚPIEWNIKI - MIĘKKA OPRAWA

Cena: 44.00
masz pytania?
  • Strony
    Strony
PROPOZYCJE ŚPIEWÓW NA CO DZIEŃ
GOTOWA POMOC W WYBORZE PIEŚNI NA MSZE ŚWIĘTE

Oprac.:
Mariusz Sobczak

format 11,5 x 16,5 cm, str. 336, oprawa miękka

Przedmowa

Niektórzy księża oraz organiści, z części parafii do których dostarczaliśmy nasze rozwiązania do wyświetlania tekstów i multimediów dla Kościoła, pytali nas o opracowanie gotowych zestawów pieśni na każdy dzień. Mieli świadomość, że to co się śpiewa na Mszy Świętej nie jest obojętne, ale dało się zauważyć pewną trudność w doborze, lub po prostu chęć śpiewu bardziej odpowiednich pieśni.
Chcąc wyjść naprzeciw tym potrzebom postanowiłem stworzyć taki zbiór propozycji pieśni liturgicznych, które mogłyby służyć jako pewna pomoc w codziennym odprawianiu Mszy Świętej. Nie ma on na celu zastąpić inwencji osoby dobierającej pieśni, ale jej służyć, kiedy tylko będzie taka potrzeba. Zależało mi, żeby ów zbiór był jak najbardziej uniwersalny i praktyczny w zastosowaniu zarówno dla księży, którzy zmagają się z brakiem organisty w dni powszednie, jak i dla organistów w ich codziennej, bądź niedzielnej, posłudze. Postanowiłem ograniczyć zakres dobieranych pieśni do „Śpiewnika kościelnego” Ks. Jana Siedleckiego (wyd. XLI), mając nadzieję, że proponowane pieśni, będą w dużej mierze rozpoznawalne, znane i możliwe do zaśpiewania przez Kościół.
W czasie jednych z naszych instalacji systemów multimedialnych w kościołach, spotkałem pana Mariusza Sobczaka, organistę, którego rozpoznałem jako człowieka wierzącego, czującego ducha liturgii i biegłego w swoim rzemiośle. W duchu służby przyjął prośbę opracowania zestawów pieśni na każdy dzień. Było to dla mnie bardzo ważne, gdyż zależało mi, żeby korespondowały z czytanym Słowem Bożym i odpowiadały charakterowi danego dnia w roku liturgicznym. Chciałem, aby tak dobrane pieśni pomagały śpiewającemu Kościołowi pełniej, lepiej i bardziej oddawać chwałę Bogu, a przez to także zbliżać się do Niego. Czego sobie i wszystkim korzystającym z tej książeczki życzę.

Wojciech Staniszewski

www.cheruMedia.com 


Wstęp

Dobór śpiewów do liturgii to bardzo ważna i odpowiedzialna czynność. Jest on z reguły powierzany organiście lub kantorowi i powinien spełniać odpowiednie kryteria. Dobór ten nie może być przypadkowy lecz powinien współgrać z antyfonami mszalnymi, liturgią słowa, formularzem Mszy Świętej i okresem liturgicznym. Poniższa publikacja bardzo dobrze pokazuje jak poprawnie dobierać pieśni do poszczególnych części liturgii. Oczywiście każda z pieśni tutaj proponowanych jest tylko jedną z wielu możliwych do wykonania danego dnia, ale w odczuciu Autora to właśnie ta pieśń lub jej wybrana zwrotka najściślej łączy się z treścią liturgii danego dnia i odpowiada części Mszy Świętej.
Zdecydowana większość śpiewów tu wymienionych została zaczerpnięta z XLI wydania Śpiewnika ks. Siedleckiego (który jest uznany przez Episkopat Polski za ogólnopolski śpiewnik liturgiczny), co tym samym świadczy o jego wszechstronności i uniwersalności, a z którego korzystają parafie w całej Polsce. W najnowszym wydaniu tego śpiewnika, a tym samym wśród propozycji tu przedstawionych, oprócz tradycyjnych pieśni znajduje się także wiele nowych. Są one łatwe do nauczenia i zapisane w tonacjach wygodnych do śpiewu i harmonizowania. Tym samym nie trzeba mieć obaw przed ich wprowadzeniem i wykonaniem. Warto poszerzać repertuar parafii, uczyć wiernych nowych śpiewów, a także uświadamiać ich w kwestii właściwego doboru pieśni. Należy jednak pamiętać, że poniższa publikacja służyć powinna jedynie pomocą, a nie wyręczać w obowiązkach osoby odpowiedzialne za muzykę w parafii. Z całą pewnością będzie ona wskazówką i nauką w zakresie prawidłowego dopasowania śpiewów do liturgii, co zaowocuje w przyszłości wzorowym śpiewem ludu i mnogością znanych pieśni na różne okoliczności.
Niech zatem niniejsza lektura znajdzie się w bibliotece każdego muzyka kościelnego, aby mógł on się nią posiłkować, czerpać inspiracje i jeszcze lepiej przygotować śpiew do celebracji Najświętszej Ofiary Chrystusa. Niech dzięki temu muzyka będzie faktycznie jej integralną częścią a wierni przez to w pełni świadomie chwalą Boga poprzez śpiew.

mgr szt. Kamil Frąś
organista Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej
Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu

Osoby, które kupiły ten produkt kupiły także: